O RASIE - CAVALIER KING CHARLES SPANIEL:


Cavalier King Charles Spaniel jest rasą w FCI zarejestrowaną pod numerem 136.

Pochodzi z Wielkiej Brytanii. To pies żywy i pełen wdzięku, bardzo proporcjonalny o miłym wyglądzie. Charakterystyczną jego cechą jest zamiłowanie do zabawy, jest bardzo przywiązany do domowników i pozbawiony lęków. Ma duży instynkt myśliwski, lubi polować na ptactwo, godzinami może przyglądać się na wiewiórki w nadziei, że je złapie. Jest psem wesołym, przyjacielskim pozbawionym agresji i nie jest nerwowy. Zabawa w aportowanie patyczka bądź zabawki może dla Cavaliera trwać godzinami. Każdy powód do zabawy jest dobry – listek w wietrzny dzień poruszony przez wiatr rozrusza Cavaliera natychmiast i sprowokuje do łapania zdobyczy. Szybko się uczy, jest pojętny, mało czasu potrzeba mu aby nauczyć się pozycji wystawowych i wykonywania podstawowych poleceń na komendę. Bardzo lubi pływać, a jeśli jest to połączone z wyciąganiem z wody aportu, to podwójna dla niego przyjemność. Jest psem bardzo ufnym, zaprzyjaźni się z każdym kto nas odwiedzi. Lubi inne psy, prowokuje je do gonitwy. Jest to pies bardzo emocjonalny, zobaczymy po nim wielką radość, niecierpliwość, kiedy będziemy zbyt wolno wychodzić z domu pies będzie popiskiwał zniecierpliwiony dlaczego to tak długo trwa. Oprócz radości możemy zobaczyć wielki smutek i niewinną minę. Jak coś nabroi, będzie się zachowywał jakby go nie było i udawał że, to nie on to zrobił tylko ktoś inny. Psy tej rasy chcą towarzyszyć człowiekowi wszędzie gdzie się uda, ale będą też cierpliwie czekać w domu jeśli nie zabierzemy ich ze sobą. Bardzo lubią spacery i wyjazdy nad wodę. To żywiołowe i dynamiczne psy, które będą nas rozweselać w smutne dni.

Charakterystyczne dla tej rasy podobnie jak u Kingów jest zaczepianie łapą, jeśli chcą wskoczyć na kolana albo dostać jakiś smakołyk będą nas prosić drapiąc łapą. To psy, które wykazują wiele inicjatywy w rozumieniu tego co się do nich mówi, zapamiętują komendy i sprawia im przyjemność wykonywanie poleceń właściciela. Jeszcze chętniej wykonują polecenia jeśli jest słodka nagroda. Są ogromnymi łasuchami, bardzo trzeba uważać żeby ich nie przekarmiać. Nie mają umiaru w jedzeniu i szybko tyją. Ogólnie psy , które dobrze czują się w bloku jak i na prywatnej posesji. Nie wywołują konfliktów z kotami, są bardzo tolerancyjne, oczywiście jeżeli nie będziemy od małego uczyć, że kot to wróg. Zaakceptują każde zwierzę w domu i na swoim terenie. Cavaliery bardzo lubią towarzystwo Kingów, dobrze się te dwie rasy ze sobą chowają i rozumieją. Jak do tej pory nie było żadnej waśni w stadzie, nikt nie wchodzi sobie w drogę.

Chcieliśmy Państwu przybliżyć cechy charakter naszych Cavalierów, nie powtarzać opisu wzorca rasy jeśli chodzi o wygląd.

Uważamy, że każdy osobnik jest piękny jeżeli jest mocno wybarwiony, ma bujne owłosienie i proporcjonalną budowę. Są to psy eleganckie i swobodne w ruchu z mocną akcją kończyn tylnych. Zwracamy uwagę, że Cavalierom długo rośnie włos, zwłaszcza pióra. Zanim osiągnie on właściwy wygląd miną dwa lata, za wczesne krycie suczek tej rasy zaburza proces wzrostu włosa. Możemy stwierdzić, że Cavaliery mają mocną psychikę, wielkie serce ale i tend. encję do dominacji, dlatego trzeba je układać w pierwszych miesiącach życia, póżniej bardzo trudno zmieniać przyzwyczajenia. Życzę Państwu abyście mogli sami przekonać się o wartości Cavalierów i Kigów posiadając te rasy i czerpać tak jak my przyjemność z obcowania z tymi bliskimi naszemu sercu Przyjaciółmi na których nie można się zawieść.


King Charles Spaniel

Język / Language: Język Polski Język Angielski